23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Danmarks bedste velgørere

I juli donerede kunderne i Kvickly Ebeltoft 4.300 kroner til Børns Vilkår og CARE Danmark via butikkens velgørenhedsknap på flaskepantautomaten.

Donationen er en af de største hos samtlige Coop-butikker og er næsten tre gange så stor som det gennemsnitlige beløb for Kvickly-varehusene på 1.600 kroner. Det skriver Ebeltoft Folketidende.

Varehusdirektør Jens Friis glæder sig over det store beløb og mener, at det sender et vigtigt budskab om, at kunderne i Ebeltoft ønsker at hjælpe udsatte børn i Danmark og verdens fattigste familier til et bedre liv.

Indtil 2015 er det Børns Vilkår og CARE Danmark, der driver Velgørenhedsknappen i alle Coops butikker.

De indsamlede penge fordeles ligeligt mellem de to organisationer, og for hver 35 kroner, der samles ind, kan organisationerne rådgive endnu et barn.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|